9. května 2016

Kdybychom se neviděliAutor: Cynthia HAND

Originální název: The Last Time We Say Goodbye

Nakladatelství: CooBoo

Vydání v ČR: 2015

Počet stran: 350

Oficiální anotace:
Lex byla šťastná. Měla kompletní rodinu. Kluka, co milovala. Kamarády, kteří se na ni nedívali, jako by se měla každou chvíli zhroutit.
Teď je z ní holka, jejíž bratr spáchal sebevraždu. A vypadá to, že už taková bude navždycky.
Lex se teď pokouší poskládat si život dohromady a snaží se vytěsnit, co se stalo té noci, kdy Tyler zemřel. Ale je tu tajemství, které nikomu neprozradila, esemeska, kterou Tyler poslal, co mohla změnit všechno.
Lexin bratr je pryč. A ona zjišťuje, že duchové nemusí být skuteční, aby vám nedovolili jít dál.


Recenze: 
S napsáním recenze na Kdybychom se neviděli jsem si dala na čas. Není to zrovna oddechovka. Ztráta je vždycky těžká. Ten, kdo už někdy o někoho blízkého přišel ví, o čem mluvím. Příběh na vás zapůsobí o to víc, že sama autorka si tímhle vším prošla. Její bratr spáchal sebevraždu, když byla na vysoké škole.

"Bože, já nenávidím tu odmlku, kterou lidi dělají, když hledají nejdelikátnější způsob, jak říct slovo zemřel." – Lex

Vyprávění začíná Lexiným zápisem do deníku, který si vede tak trochu nedobrovolně na doporučení svého psychologa. Postupně, prostřednictvím těchto zápisků, zjišťujeme, jaký měla Lex se svým bratrem vztah - jak ho přinesli rodiče poprvé domů z porodnice, jak se navzájem ochraňovali a konečně i co se stalo ten osudný večer a proč Lex trápí pocit viny. Kapitoly z deníku se nepravidelně střídají s klasickým vyprávěním o tom, co Lex denně zažívá – jak se její rodina vyrovnává se ztrátou, co se děje ve škole i mimo ni.

"Lidé se vrátili ke svým životům. Přestože my nemůžeme." –Lex
Vzhledem k osobním zkušenostem autorky je tu proces vyrovnání se ztrátou popsán výborně. To, že na první pohled nevypadáte zničeně nebo si možná dokonce ani nepřipouštíte jakékoli emoce týkající se dané situace, ještě to neznamená, že je všechno v pořádku. Spíš naopak. A Cyntii Hand se tohle všechno podařilo přesně vystihnout.

"Čas plyne. To je obecné pravidlo. Je jedno, co se stane a jak moc člověku připadá, že se všechno v jeho životě zaseklo kolem jednoho určitého okamžiku, čas jde dál." - Lex

Kniha Kdybychom se neviděli je příběhem o složitých rodinných vztazích, lásce v různých podobách, přátelství, smutku, ale také vypráví o radosti, vzpomínkách, pocitu viny a především o tom, že se ztrátou se musí každý vyrovnat sám.Hodnocení:

10 komentářů:

 1. Kdybychom se neviděli se mi opravdu moc líbila! :)
  Porna recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky.:) To jsem ráda. Snad jsem ještě neslyšela, že by se někomu nelíbila.:)

   Vymazat
 2. Kniha mě láká od té doby co vyšla. Moc pěkná recenze, asi se pro ni nakonec taky rozhodnu :)

  mujknizniraj.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji.:) Mě kniha zprvu moc nelákala, ale teď jsem ráda, ze jsem se do ní pustila.:)

   Vymazat
 3. Zrovna nedávno jsme na knihu taky psala recenzi a vlastně souhlasím s tou tvojí. Knížka se mi moc líbila :)
  Marky (Books are my life...)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se k tobě podívám na recenzi. Ráda si přečtu jiný názor.:)

   Vymazat
 4. Moc pěkná recenze :) Knihu jsem ještě nečetla, ale vypadá hodně zajímavě :) Píšu si ji na wishlist :)

  OdpovědětVymazat
 5. Moc hezká recenze. :) Na knížku jsem koukala v knihovně, ale nijak zvlášť mě nezaujala, nějak už mě to young adult nebere. Asi už jsem na to moc stará. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsem ráda, že se recenze líbí.:) Taky si občas říkám, ze už jsem na tenhle žánr stará, ale myslím, že u Kdybychom se neviděli na věku čtenáře nezáleží.:)

   Vymazat